Apel o zachowanie bezpieczeństwa podczas prac żniwnych

Zbliżające się żniwa to okres nasilonych prac polowych. W pośpiechu towarzyszącym chęci zebrania plonów w szybko zmieniających się warunkach atmosferycznych, kwestie bezpieczeństwa schodzą na dalszy plan. W tych okolicznościach nietrudno o wypadek. Stąd apel dr Aleksandry Hadzik, prezesa KRUS, o zachowanie zasad chroniących życie i zdrowie rolników.

 W obliczu możliwych zagrożeń apeluję do Państwa o przestrzeganie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Zachowajcie Państwo szczególną ostrożność, zwłaszcza w czasie pracy z kombajnami, maszynami do zbioru słomy i siana oraz transportu płodów rolnych – pisze w liście do rolników prezes Hadzik.

W dalszej jego części prosi o korzystanie tylko z maszyn narzędzi w pełni sprawnych, w dobrym stanie technicznym oraz zakładanie osłon na ruchome elementy maszyn, szczególnie na wały przegubowo-teleskopowe.

Prezes KRUS zaleca pracę w przylegających do ciała ubraniach, żeby uniknąć pochwycenia przez wirujące i obracające się części maszyn. Jak również pracę w butach chroniących przed poślizgnięciem i upadkiem, oraz nie przewożenie ludzi na załadowanych przyczepach, pomostach oraz dyszlach i błotnikach maszyn.

Aleksandra Hadzik przypomina także o przerwach na odpoczynek i zapewnieniu opieki dzieciom oraz wydzieleniu im miejsca do zabawy z dala od wykonywanych w gospodarstwie prac.

– Tegoroczne żniwa mogą być bezpieczne! Wszystko zależy od Państwa postawy i zaangażowania. Życzę dobrej pogody i obfitych zbiorów, a przede wszystkim bezwypadkowej pracy – kończy swój list Aleksandra Hadzik.


Pełna treść list prezesa KRUS w załączeniu.

źródło: www.krus.gov.pl