Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie w Szepietowie

W weekend  w dniu 22-23.04.2017 r. w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie razem z Wiosennymi Targami Ogrodniczymi odbędą się Targi Pszczelarskie. W ramach Targów Pszczelarskich przewidziane są wykłady, konsultacje pszczelarskie z naukowcami i specjalistami branżowymi.

Właściwości lecznicze produktów pszczelich, choć doceniane, zasługują na szersze upowszechnienie. Dlatego na stoisku promocyjno-degustacyjnym będzie możliwość skosztowania wielu rodzajów miodu, jak również pyłku kwiatowego, pierzgi i innych smakołyków i uzyskania informacji o tradycyjnych i niekonwencjonalnych metodach wykorzystania oraz apiterapii.

Jednocześnie pszczelarze i osoby zainteresowane ochroną owadów zapylających i wspieraniem bioróżnorodości uzyskają informacje na temat zakładania plantacji roślin miododajnych oraz ich pielęgnacji, rodzajach pożytków pszczelich i możliwości ich poprawy, zakładania, prowadzenia pasieki oraz możliwości jej finansowania, programów wsparcia rynku pszczelarskiego, aspektów prawnych, weterynaryjnych dotyczących pszczelarstwa, sprzedaży bezpośredniej i rolniczym handlu detalicznym.

W tym roku Targi Pszczelarskie wzbogacone zostaną o specjalistyczne stoisko ze sprzętem do gospodarki pasiecznej. Będzie możliwość zaopatrzenie się w drobny sprzęt pszczelarski, odzież ochroną, jak również literaturę fachową, a nawet ule. Ponadto na targach będzie możliwość wymiany wosku pszczelego na węzę.

Program Wiosennych Targów Ogrodniczych i Targów Pszczelarskich

22 KWIETNIA (SOBOTA)

9.30     Otwarcie targów (tereny wystawowe)

10.00   Wykład: Miniogrodnictwo – czy ma zastosowanie na wsi? – Izabela Targ, PODR Szepietowo (budynek główny, sala nr 3)

10.00   Wykład: Aktualne problemy zdrowotności pszczół (budynek główny, sala nr 4)

11.00   Pokaz tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego na biopaliwo – Krzysztof Kulik, PODR Szepietowo (Centrum Edukacji i Produkcji Biopaliw Płynnych)

23 KWIETNIA (NIEDZIELA)

10.00   Wykład: Poprawa rentowności gospodarstw pasiecznych (budynek główny, sala nr 4)

11.00   Pokaz tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego na biopaliwo – Krzysztof Kulik, PODR Szepietowo (Centrum Edukacji i Produkcji Biopaliw Płynnych)

12.00   Pokaz tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego na biopaliwo – Krzysztof Kulik, PODR Szepietowo (Centrum Edukacji i Produkcji Biopaliw Płynnych)

12.30   Konferencja: Współczesne zagrożenia w polskim pszczelarstwie (budynek główny, sala nr 4)

12.30   Rozstrzygnięcie konkursów (tereny wystawowe)

Hit Targów, Najatrakcyjniejsze Stoisko, Najbogatsza Oferta i Najlepszy Produkt Pszczelarski


W PROGRAMIE RÓWNIEŻ

Wystawa królików

Doradztwo rolnicze

Doradztwo z zakresu pszczelarstwa (pasieka PODR)

Produkty regionalne i ekologiczne