Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Środa, 19 czerwca 2024
Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
deszcz
13°C

100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sidrze

Ocena 0/5

 W dniu 3 września 2023 r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sidrze w Sidrze świętowała swoje 100-lecie istnienia. Uroczystość rozpoczęto Mszą Św. w intencji strażackiej społeczności w Kościele pw. Świętej Trójcy w Sidrze Dalsza część uroczystości odbyła się przy budynku remizy OSP w Sidrze. Licznie zgromadzonych  gości i uczestników powitali Prezes OSP Sidra Bogdan Wojtulewicz oraz Wójt Gminy Jan Hrynkiewicz. Po złożeniu meldunku przez Prezesa OSP Sidra Bogdana Wojtulewicza oraz podniesieniu flagi państwowej na maszt przyszedł czas na powitanie gości i okolicznościowe przemówienia. Wójt Gminy Sidra przemówił, że 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sidrze jest najbardziej sprzyjającą okazją do podsumowania dotychczasowej działalności. Dzisiaj nawiązujemy do historii, do początków 1923 r. gdzie została zorganizowana Ochotnicza Straż Pożarna w Sidrze. Przywołujemy pamięć druhów, którzy odeszli na wieczną wartę, ale również tych obecnych wśród nas, którzy strażackiej służbie w myśl dewizy "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek", poświęcili wiele lat swojego życia. Święty Jan Paweł II mówił, że "człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi". Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sidrze, która nie tylko z racji swego wieku, ale również z powodu sprawności bojowej, jest chlubą naszej gminy. Piękny jubileusz skłania do refleksji. Kondycja naszych straży pożarnych odzwierciedla bowiem kondycję i rozwój naszej gminy. Pamiętam czasy, kiedy trudno było skompletować wyposażenie osobiste dla strażaków, a buty, hełmy, mundury bojowe, były towarem deficytowym. Dziś nasze straże OSP z terenu Gminy Sidra mają nowsze remizy, profesjonalny sprzęt gaśniczy i wyposażenie do ratownictwa drogowego, a druhowie reprezentują szkolenia strażackie i potrafią posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Dzisiejsza kondycja naszych OSP jest zatem przekładem, jak wiele przez lata można zdziałać razem. Cieszy mnie to, że wśród mieszkańców naszej gminy są strażacy. To osoby, na których zawsze możemy polegać, gotowe działać w chwilach najcięższej próby, nie tylko podczas pożarów, ale także podczas innych żywiołów: nawalnic, powodzi i katastrof drogowych. Strażacy są społecznikami, którzy nie wahają stawiać swego życia i zdrowia dla dobra innych, aby nieść skuteczną pomoc bliźnim, ratować ludzkie życie, mienie i niosą pomoc drugiemu człowiekowi by ratować dobytek, ludzkie zdrowie i życie, będąc wierni zawołaniu: ,,Bogu na chwałę, ludziom na pożytek.". Dziękuję za ich postawę życiową i pasję społecznego działania.

W przemówieniach gości i gospodarzy nie zabrakło ciepłych słów i podziękowań za ofiarną służbę takich jak: wydawałoby się, że cóż to jest sto lat wobec całej wieczności, ale 100 lat pokolenia ludzi, którzy każdego dnia rzucali wszystko, bo gdzieś ktoś potrzebował pomocy. To pokolenia tych, co poświęcali to, co najcenniejsze – własne życie, żeby nieść innym pomoc. Zawsze byli gotowi bezinteresownie pomagać i zawsze byli na zawołanie. Dziękuję za to, że jesteście gotowi zawsze nieść tę pomoc innym. Oprócz gratulacji i życzeń strażakom wręczono  wyróżnienia ,  odznaczenia  i medale pamiątkowe zasłużonym druhom i jednostkom, którzy angażują się w społeczną służbę na rzecz innych oraz za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa OSP Sidra . Na ścianie strażnicy odsłonięto  pamiątkową tablicę, upamiętniająca ten piękny jubileusz.

 W wydarzeniu wzięli udział druh Andrzej Koc - Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Sebastian Zdanowicz - Komendant Wojewódzki PSP, Mariusz Gromko - Senator RP, Wiesława Burnos - Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Bogusława Szczerbińska - Wicewojewoda Podlaska, Kazimierz Mieczysław Baszko Poseł RP,   Dariusz Wojtecki - Komendant Powiatowy PSP, Tomasz Krasowski - Wiceprezes Zarządu Powiatowego OSP RP,  Wojewódzki Kapelan Strażaków Ks. Wojciech Ejsmont, Ks. Stanisław Jakubowicz, Ks. Piotr Hańczaruk, Burmistrz Dąbrowy Białostockiej, Zastępca Wójta Gminy Sidra Łukasz Czyzewski, Sekretarz Gminy Wojciech Małanowski, Skarbnik  Gminy Andrzej Greś, Dyrektor Krystyna Sawicka, Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Bohdan, Druhowie i Druhny z OSP Sidra, OSP Jacowlany, OSP Chwaszczewo, poczty sztandarowe z innych jednostek strażackich oraz mieszkańcy Gminy Sidra

Oprawę muzyczną jubileuszu zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół w Suchowoli . 

Z okazji pięknego jubileuszu Ochotniczej Straży Pożarnej w Sidrze, życzymy wszystkim strażakom satysfakcji z pełnionej misji społecznej, zawsze udanych akcji i bezpiecznych powrotów do domów. A osobiście dla każdego z Was Druhowie i Druhny – dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności i rodzinnego szczęścia opartego na wyrozumiałości i członków Waszych rodzin ,,Bogu na chwałę, ludziom na pożytek." Wszystkiego Najlepszego OSP Sidra.

Fot. Powiat Sokólski

 

Galeria zdjęć

1.. 5. 4. 3 2 1 9 6 4 5 download download download download 10. 60 59 58 57 56 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41. 40 39 38 8.. 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 25 23 22 21 20 19 17 16 15 14 13 12 11
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.